Dezenfeksiyon Eğitimi

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Eğitimi

DEZENFEKSİYON BELGESİ
Dezenfeksiyon Nedir?
Cansız nesnelerden ve yüzeylerden mikroorganizmaları yok etme veya azaltma işlemine dezenfeksiyon denir. Sterilizasyon, sadece zararlıları değil, hepsini öldüren işlemdir. Dezenfeksiyon ile sterilizasyon arasındaki temel fark budur. Dezenfeksiyon Eğitimi Sertifikası Mesleğin bir tanımı olarak ağız sağlığı ve ayakta tedavi merkezleri gibi yerlerde olan yerlerde dezenfeksiyon ve dezenfeksiyon hizmeti veren kişiler olarak ifade edilebilir. Sağlık hizmeti kuruluşlarının bir parçası olarak, bu amaçla gerekli tüm önlemleri alırlar. Dezenfeksiyon sterilizasyon anlamına gelmez. Sterilizasyon, cansız ortamdaki tüm mikroorganizmaların veya patojenik olmayan organizmaların yok edilmesidir . Dezenfeksiyonun etkisi yüksek sayıda mikrop taşıyıcısı nedeniyle sınırlıdır, ise belirsiz bulaşıcı hastalık formlarının sıklığı sağlıklıdır. Dezenfeksiyon özellikle doğrudandır ve kontaminasyonu sınırlar .Dezenfektanların etki şekli fiziksel veya mekanik, ışık, ateş ve kostiktir. Ancak yaygın dezenfektanlar kimyasallardır.
Bunlar üç farklı şekilde kullanılabilir.
• Gaz hali
• Sıvı hali
• Katı ya da kıvamlı sıvı hali
Dezenfektanlar genellikle güçlü zehirlerdir;
bu nedenle yalnızca belirli koşullar altında uygulanır.
Dezenfekte ürünler;
Doğrudan insanlar tarafından tüketilecek veya kullanılacaksa dezenfektan kalıntıları kontrol edilmelidir.
Sterilizasyon nerede gereklidir?
Sterilizasyon öncelikle ameliyathane ortamının , tek kullanımlık olmayan ekipmanların , laboratuvar ortamının, emzik/şişe gibi bebek ürünlerinin imalatının yapıldığı ortamın temizlenmesi için gerekli olan bir işlemdir.
Dezenfeksiyon nerede gereklidir?
Dezenfeksiyon, günlük hayatımızdaki patojenleri evde, temas ettiğimiz yüzeylerde yok etmeyi amaçlar. Bu nedenle günlük hayatımızda daha çok sahip olduğumuz bir yöntemidir. Dezenfeksiyon Eğitimi Sertifikası Programı  ile bu yöntemlere sahip olabileceksiniz.
Dezenfeksiyon Eğitiminin Amacı Nedir?
Dezenfektanlar içerdikleri kimyasal bileşenler sayesinde hücreye ve hücre duvarına zarar veren veya genetik materyale zarar veren mikroorganizmaların yok edilmesini sağlar. Ayrıca mikroorganizmaların büyümesini engellemekten , yapısal bileşenlerini bozmaktan veya hücre fizyolojisini değiştirmekten farklı mekanizmalara sahip dezenfektanlar vardır. Günümüzde yaygın dezenfeksiyon yöntemleri, insanlarda daha fazla hastalığa neden olan bakteri ve virüs türleri için genellikle yeterlidir. Özellikle korona virüs gibi zarflı virüsler dış ortam koşullarında uzun süre yaşayamadıkları için temel dezenfeksiyon ürünlerine karşı savunmasızdırlar ve ortamdan elimine edilebilirler.
Dezenfeksiyon Eğitimi İş Alanı Nedir?
Dezenfeksiyon Sterilizasyon Eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerler, sağlık alanında mesleğin gerektirdiği becerileri kazanmış kişiler , hastane ve ayakta tedavi kurumları her türlü sağlık kuruluşunda Dezenfeksiyon Eğitimi Sertifika ile
Ağız ve dış sağlık merkezleri vb. yerlerde çalışabilirler.

Koç Eğitim Sertifika sitemiz üzerinden Dezenfeksiyon Eğitimi Sertifika Programına Katılmak için Hemen Ara… +90 549 599 51 49 yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code