fbpx

Adana Montessori Eğitmen Eğitimi 80 Saat

montessori eğitimi sertifika programı

Anlaşmalı Üniversite Onaylı Sertifika

Adana Montessori Eğitmen Eğitimi

 

Adana Montessori Eğitmen Eğitimi Hakkında

 • Katılım Ön Koşulu: Yok
 • Eğitim Süresi: 1 ay
 • Eğitime Ulaşım: 7/24 sürekli (Asenkron)
 • Sertifika Sınav Durumu: Var
 • Sınav Uygulama Şekli: Uzaktan Eğitim Sistemiyle
 • Sertifika Sınav Türü: Çoktan Seçmeli Test
 • Sertifika Sınav Soru Sayısı: 20
 • Sertifika Sınavı Başarı Puanı: min. 50 puan (10 doğru cevap)
 • Sertifika Sınav Hakkı: 3
 • Gönderilecek Belgeler: Sertifika
 • ÜCRET VE ÖDEME
 • Eğitim Ücreti: 550 TL (Eğitim, sertifika ve KDV dahildir)
 • Kargo Bedeli: Ücretli
 • KDV Bedeli: Eğitim ücretine dahil
 • Ödeme Seçenekleri: Nakit / Havale / EFT / Bankamatik / Kredi Kartı

 

Eğitim Saati ve Günleri

Montessori Eğitim Saati: 80 Saat

Montessori Eğitim Günleri/ Saatleri: 7 gün 24 saat internet üzerinde eğitim

 

Adana Montessori Eğitmen Eğitimi, Adana Seyhan Montessori Eğitmen Eğitimi, Adana Çukurova Montessori Eğitmen Eğitimi, Adana Yüreğir Montessori Eğitmen Eğitimi, Adana Sarıçam Montessori Eğitmen Eğitimi, Adana Kozan Montessori Eğitmen Eğitimi, Adana Kadirli Montessori Eğitmen Eğitimi, Adana Ceyhan Montessori Eğitmen Eğitimi

Montessori eğitimini ilk duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Her çocuğa fayda sağlayacağını düşündüğüm bu sistemi hadi hep birlikte biraz inceleyelim…

Maria Montessori , İtalya’nın ilk kadın doktorudur.Dünyanın her yerinde dersliklerin modelini değiştiren tek kadındır. Montessori eğitimi; Pedagog ve antropoloji profesörü olan Maria Montessori tarafından geliştirilen bir pedagojidir. Montessori, temelinde çocukların bireysel becerilerine odaklanır. Çocukların özgür seçimler yapabilmelerine olanak verilmesi gerektiğini, araştırma, deneme, hatalar yapma ve bunları kendi kendilerine düzeltebilmeleri için fırsatlar tanınması gerektiğini savunur.

Günümüzde montessori sisteminde eğitim veren okullar olduğu gibi çocuğun günlük yaşamında kullanabileceği, bu sistemi destekleyen eşyalar da vardır. Mesela; Montessori yatağı, montessori kitaplığı ve montessori oyuncakları gibi. Bu eşyaların en belirgin özelliği çocuğun kendi başına ihtiyaçlarını karşılamasına olanak sağlamaktır.

Örneğin montessori yatağı yerden yüksekliği olmayan bir yatak olduğu için çocuğun yardım almadan yatağına çıkıp inebilmesini sağlar. Montessori kitaplık da yerde ve çocuğun boyunda olduğu için istediği kitapları başka birine ihtiyaç duymadan kitaplıktan alabilmesini sağlar.

Montessori oyuncağına bir örnek vermek gerekirse; üzerinde bağları olan bir oyuncak ayakkabı iyi bir örnek olabilir. Bu oyuncak sayesinde çocuk kendi başına ayakkabılarını bağlamayı öğrenir. Bu şekilde, özgüvenli ve kendi kendine yetebilen çocuklar yetiştirmeyi amaçlar, ki bu da günümüz şartlarında bir çocuk yetiştirirken ciddi bir önem taşır.

Montessori eğitimi oğlumun iki yaşına gelmesiyle ilgili çeken bir sistem oldu.Kendi odasını kurarken montessori yatağı yaptırarak işe başladık. Açıkcası ilk başlarda, acaba geceleri uyanıpta yanımıza gelir mi diye endişe etmedim değil. Nitekim korktuğum gibi olmadı, ona güvendim, geceleri uyuyan bir çocuk da olunca işim çok kolay oldu. Oğlum yeni yatağını çok sevdi.. Yatağıyla birlikte montessori kitaplık ve buna benzer metaryallerle odasını düzenledik. Bazen tüm kitaplarının elinin altında olması ortalığın dağılmasına sebebiyet verebiliyor lakin bu hiç önemli değil..

Çünkü ona bu özgürlüğü tanıdığımız için odasında vakit geçirirken daha fazla keyif aldığını gözlemledik. Montessori sistemi ileride onu özgüveni yüksek bir insan olarak hayatına devam etmesine büyük bir olanak bence…Ve en önemlisi de odasında keyifli vakit geçirmesiydi.
Montessori eğitimi daha çok çocuğa ve çocuğun becerilerine özel hazırlanmış bir eğitim programı olması bizim bu eğitimi seçmemizdeki en önemli sebeplerden biriydi. 

Maria Montessori eğitiminde bunu durum “Eğitimde metotdan ziyade insan kişiliği göz önüne alınmalıdır.” şeklinde ifade etmiştir. Montessori eğitimi, çocuğun ilgi alanlarına, becerilerine, öğrenme hızına ve kişilik özelliklerine uygun şekilde geliştirilen bir metoddur.

Ayrıca montessori eğitimi farklı yaş gruplarından olan çocukların bir arada eğitim almasını ve birbirinden öğrenme – peer learning ‘i destekleyen bir pedagojidir. Kesintisiz ve bloklar halinde, çocuğun seçtiği alanda, bir eğitmenin rehberliğinde aktiviteler yapılır. Bunlara ilaveten, özel olarak tasarlanmış Montessori eğitimi materyalleri ve derli toplu, estetik görünen ve sadeliği benimseyen bir çevrede eğitim verilmesi…
Bir eğitimin içinde olan bir ebeveyn olarak bu eğitimi hayatımıza adapte ettiğimiz için çok mutluyum..Oğlum mutlu ben mutlu…

Eğer siz de çocuğunuzu yetiştirirken bu eğitimden faydalanmak isterseniz muhakkak montessori eğitimini alın derim..

 

Adana Montessori Eğitimi

     Montessori” kelimesini duyduğumuz anda birçoğumuzun zihninde ahşap oyun setleri, yapbozlar, tangram veya benzeri oyun materyalleri canlanıyor olmalı. Zihnimizde canlanan ilk çağrışım “oyun setleri” olsa da montessori eğitimi bu kadar sınırlı bir tanımdan ibaret değildir; çok daha geniş bir tanımı ve savunduğu görüşleri vardır.

     Bilimsel araştırmalara dayanan bu görüşün geçerliliği dünya genelinde kabul görmekle birlikte, 100 yıldan uzun süredir çocuklar üzerinde uygulanmaktadır. Merak ettiniz değil mi? Öyleyse, montessori nedir, hemen inceleyelim.

     Montessori, çocuğun bireysel becerileri ve ilgi alanlarına uygun olacak şekilde, her çocuğun farklı öğrenme hızına sahip olduğunu kabul eden, özgür eğitim bilimidir. İsmini ise yöntemin geliştiricisi olan İtalya’nın ilk kadın doktoru, Pedagog Maria Montessori’den almaktadır.

     İtalya’ nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori (1870-1952) yüzyılın başlarında  her bir çocuğun bireyselliğine azami ölçüde uyan bir pedagoji geliştirir.

Bu, çocuğun bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, bireysel öğrenme hızına ve karakter özelliklerine uygun bir pedagojidir.

1899’da Roma’da zeka geriliği olan tüm çocukların yollandığı yeni orthophrenic okulunda yöneticiliği sırasında zihinsel eksikliğin sıklıkla pedagojik bir problem olduğuna hüküm verir.

Zihinsel engellilerin eğitimi konusunda aradığı bilgileri Itard ve Séguin’in çalışmalarında bulur ve bu yöntemleri temel alarak kendi yöntemini geliştirir. Eğittiği bir grup engelli çocuk devlet yeterlilik sınavlarında normallere yakın bir başarı gösterir.

Herkes bu başarıdan dolayı mutludur, ancak Dr. Montessori bundan o kadar etkilenir ki zekâ seviyeleri normal olan sağlıklı  çocukların nasıl olup da engelli çocuklarla karıştırılacak kadar istikrarsız olabileceklerini anlamaya çalışır.

Maria Montessori 1907 yılında ilk çocukevi “Casa dei Banbini”de engelli olmayan çocuklarla çalışmalarında yaptığı gözlemlerde çocukların nelerden hoşlandıklarını ve nelerden hoşlanmadıklarını saptar.

Maria Montessori çocukların;

 • ödüllerden
 • cezalardan
 • yetişkin tarafından programlanmış eğitimden
 • oyuncaklardan
 • şekerlemelerden
 • öğretmen masasından
 • toplu derslerden

hoşlanmadıklarını,

 • özgür seçimden,
 • hatalarını kendilerinin denetiminden,
 • hareket etmekten,
 • sessizlikten,
 • sosyal ilişkilerini kendileri tarafından kurulmasından,
 • çevrenin düzenli ve temiz olmasından,
 • özgür faaliyete dayalı bir disiplinden,
 • kitapsız okuma ve yazmadan

hoşlandıklarını gözlemledi.

     Bu, başka eğitim sistemleriyle karşılaştırıldığında çocuklara sağlanan olanaklar sayesinde, kendi seçimlerinin eğitimcinin onları isteklendirme sinin yerine geçtiği kendi eylemleri sonucu hataların denetlenebildiği bir eğitim sistemidir.

Montessori eğitimi temelde kişiliğin oluşumu üzerinde durmaktadır.

Maria Montessori bunu açıkça şu şekilde ifade etmektedir: “Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır.”

 • Çocuk, özeldir, tektir.
 • Kendine has bir varlıktır.
 • Çocuk etrafındaki maddesel dünyayı absorbe eder, gelecekte yetiştireceği kişi modelini biçimlendirir.
 • “Çocuk, insanların mimarıdır.” Bu mimarlar farkında olmadan içlerindeki inşa planına uyarak kendi ritimleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeye çalışırlar.
 • Bu gelişime yetişkinler etki edemezler çünkü onlar inşa planını bilmemektedirler. Ancak, bir yetişkinin zamansız müdahalesi ya bu inşa planını tahrip edebilir ya da yanlış bir yöne yönlendirebilir.
 • Montessori Eğitiminin temel taşlarından birisi hazırlanmış çevredir. Çocuklar hazırlanmış çevredeki Montessori materyallerinden, bireysel ilgi ve eğilimine göre bağımsız olarak seçim yaparlar.
 • Montessori okullarında çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde çalışırlar.
 • Çocuklara istedikleri kadar tekrar etme imkanı sunulur. Erken öğrenen yeni bir çalışmaya geçebilecektir, çünkü öğrenmede herkesin farklı bir ritmi vardır.
 • Materyallerdeki hata kontrolü çocuğun kendi hatasını bulmasıyla gerçekleşir. Başka birinden uyarıya, onaya ve düzeltmeye gerek kalmaz. Kendi kendisini düzeltmesine olanak sağlar. Böylece yetişkinden bağımsızlaşmak doğal olarak gerçekleşir.

     Çocuğun güçlü bir karakterde yetişmesini sağlamak için “bir bakıma fiziksel ve ruhsal bir hijyene” ihtiyaç vardır. Bu durumda yetişkinlerin görevi çocuğun içindeki yeteneği ve gizil gücü uyandırmak ve onları gelişim sürecinde desteklemektir.

     Montessori okullarında çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde calışırlar. Dolayısıyla Montessori yönteminin özü, çocuğa önceden hazırlanmış bir çevrede kendi kendini geliştirebileceği şekilde hareket ve faaliyet özgürlüğü tanımayı amaçlayan, kendi kendine oluşan ve gelişen bir yöntem ve sistem anlayışıdır.

     “Çocuğa hazırlanmış bir çevrede, çocuğun kişiliğini oluşturması için özgürlük tanıyan, kişiliğinin gelişim sürecini destekleyen, çocuğun kendi onuru içerisinde bireyselleşmesi ve sosyalleşmesini ciddiye alan, bireye özgü adil bir eğitimdir.

 

Adana Montessori Eğitmen Eğitimin Amacı

     Montessori eğitimi, Maria Montessori tarafından geliştirilmiş bir eğitim modelidir. Dünyada en iyi eğitim modeli olan ve 100 yılı aşkın süredir uygulanan Montessori eğitimi, son zamanlarda ülkemizde de çok sık duyulmaktadır. Açılan Montessori okulları hızla artmaktadır. Merak duyulup incelemeye başlanıldığında, öğrendikçe öğrenme isteği uyandıran, işte olması gereken zaten bu diye düşündüren ve her çocuğun bu eğitimden faydalanması gerekliliğinde hem fikir olunan bir eğitim yöntemidir. Çocuğun özgürlüğü ve bağımsızlığı, hazırlamış çevresin çocukla uyumu, hayata dair öğretiler, kozmik, matematik, duyusal, dil gibi eğitimlerle çocuğun dünyaya geliş amacındaki yaşamaya hazırlanması sağlanıyor. Ayaklarının üzerinde tek başına durabilen sağlam ve mutlu çocuklar yetiştirmek için Montessori’den destek almanız gerekecektir.

 

MONTESSORİ EĞİTMEN EĞİTİMİ İÇERİĞİ

MODÜL1- Maria Montessori Kimdir?
MODÜL2- Montessori Metodu ve Montessori Metodunun Felsefi Temelleri
MODÜL3- Geleneksel Eğitim ve Alternatif Eğitim Modelleri (M.Montessori, Steirner, Khan)
MODÜL4- Maira Montessori Yeni Eğitim Modeli
MODÜL5- Montessori Eğitiminin Amaçları
MODÜL6- Montessorinin Çocuğa ve Toplumdaki Çocuğu Bakış Açısı
MODÜL7- Montessori Metodunda Çocuğun Özgürlüğü ve Bağımsızlığı
MODÜL8- Montessori’nin İlk Çocuk Evi
MODÜL9- Montessori Metodunda Gelişim Evresi I (0-6 Yaş)
MODÜL10- Montessori Metodunda Ruhsal Embriyo
MODÜL11- Montessori Metodunda Emici Zihin
MODÜL12- Montessori Metodunda Duyarlı Aşamalar
MODÜL13- Montessori Metodunda Gelişim Evresi II (6-12 Yaş)
MODÜL14- Montessori Metodunda Gelişim Evresi III (12-18 Yaş)
MODÜL15- Montessori Çevresi (Hazırlanmış Çevre)
MODÜL16- Montessori Metodunda Gözlem
MODÜL17- Montessori Eğitiminin Geleneksel Eğitim İle Kıyaslanması
MODÜL18- Montessori Eğitiminin Kademeleri
MODÜL19- Montessori İnfant Sınıfı
MODÜL20- Montessori Erken Çocukluk Sınıfı
MODÜL21- Montessori İlk Okulu
MODÜL22- Montessori Orta Okulu
MODÜL23- Montessori Erdkinder Okulu
MODÜL24- Montessori Eğitiminin Özellikleri ( Holistik, Evrensel, Ruhsal, Barış.)
MODÜL25- Montessori Öğretim İlkeleri
MODÜL26- Montessori Metodunun Gelişim Amaçları ve Sonuçları

 

Adana Montessori Materyalleri ve Etkinlikleri Nelerdir?

     Bilinçli anne-baba ve eğitmenler, sürekli alternatif montessori etkinlikleri, montessori oyuncakları ve montessori materyalleri araştırıyorlar. Bu konuda o kadar çok alternatif var ki her gün yeni bir etkinlik, yeni bir oyuncak veya yeni bir materyal keşfetmek mümkün. Üstelik 3 yaş, 4 yaş, 5 yaş… 10 yaş ve üstü her çocuk için uygun materyaller var. Ülkemizde genellikle okul öncesi ve ilkokul yaş grubuna yönelik uygulansa da yurtdışında ortaokul ve lise düzeyinde de bu metod tercih edilmektedir.

Asıl önemli olan ise şu:

Sizin istediğiniz veya faydalı gördüğünüz etkinlik değil; seçenekler arasından çocuğunuzun ilgilenmek istediği etkinlik değerlendirilmelidir. Unutmayın: Bu metodun en önemli özelliklerinden biri, çocuğa özgür seçim hakkı tanımaktır.

Bu etkinlikler;

 • Kesme, katlama, boyama, çizme gibi kağıt-karton üzeri etkinlikler olabilir.
 • Katamino, hanoi kuleleri, benzeri veya serbest kombinasyonlu ahşap oyuncaklar olabilir.
 • Halka geçirme, düğümleri çözme, boncuk dizme gibi materyaller olabilir.
 • Yapboz, huniler, sayı blokları ve benzeri serbest tasarım oyuncakları olabilir.
 • Evde kendiniz yapabileceğiniz kartlar veya oyun setleri olabilir.
 • Çeşitli montessori kitapları olabilir.
 • Mekanik düzenekler olabilir.

 

Adana Montessori Etkinliklerinin Çocuğa Faydaları Neler?

     Bu tür etkinlikler, çocukların zihinsel gelişimini hızlandırıyor ve kendine özgü becerilerini geliştirmelerini sağlıyor. Aynı şekilde ince motor, kaba motor becerilerinin gelişimini sağlıyor. Yetenekleri gelişen çocuklar, kendilerini daha iyi ifade ediyor, kendilerini (potansiyellerini) keşfediyor ve özgüvenleri yüksek oluyor. Aynı zamanda çocuklar, kendi kendini eğitebilme ve geliştirebilme becerileri kazanıyorlar. Zaten montessori etkinliklerinin özünde bu anlayış vardır. Daha birçok faydası olan bu yöntem, çocuğa önceden hazırlanmış çevre ve tanınan özgürlükler ile mümkündür.

 

Adana Montessori Eğitimi ne Kimler Katılabilir ?
 • Montessori Eğitimi ne, Anaokulu Öğretmenleri,
 • Montessori Eğitimi ne Psikologlar, Sosyal Hizmet Uzmanları,
 • Montessori Eğitimi ne Çocuk Gelişimcileri,
 • Montessori Eğitimi ne PDR,
 • Montessori Eğitimi ne Doktorlar,
 • Montessori Eğitimi ne Hemşireler,
 • Montessori Eğitimi ne Sosyologlar,
 • Montessori Eğitimi ne Aile Danışmanları,
 • Montessori Eğitimi ne Öğretmenler

ve iyi bir çocuk yetiştirmek adına Montessori’ ye ilgi duyan herkes eğitime katılabilir.

 

 

 1. Montessori Eğitim Pedagojisi
 2. Montessori Tarihçesi
 3. Montessori uygulandığı Sosyal alanlar
 4. Montessori Pedagojisinin Temel Belirleyici Özellikleri
 5. Görelik İlkesi
  • Fiziksel Görelik
  • Psikolojik Görelik
 6. Çocukların çocukluk özellikleri
  • Düzen
  • Planlama
  • Öğrenme İştahı
  • Güven Duyma – Özgüven
  • Eşit ve Özgür Hissetme – (Karşılılık Kuralı)
  • Aitlik Duygusu
 7. Bilinçaltı Özellikleri
   Buna bağlı araçların özellikleri ve tasarımı

  • Çağrışım yapma
 8. Montessori Pedagojisinde Eğitici Tutum ve Davranışlar
 9. Montessori Eğitim Araçlarında Öğrenmeyi Destekleyici Özellikler
 10. Sonuç ve Değerlendirme
  • Yakın Hedefler
  • Genel Hedefler
 11. Montessori’de Ödül ve Ceza Sistemi

 

Ders İçeriği

 1. Montessori Nedir ?
 2. Montessori’nin Tarihçesi
 3. Montessori Modeli Eğitim
 4. Öğrenme İştahı
 5. Montessori uygulandığı Sosyal alanlar
 6. Çocuklar Değerlidir
 7. Montesori’nin Etkileri
 8. Değerlilik Duygusu
 9. Montessori Öğretmenliği
 10. Montessori’nin Temel Özellikleri
 11. Görelik
 12. Karar Verme Bilinci
 13. Önyargı
 14. Bilinçaltı
 15. Montessori Araçlarının Etkileri
 16. Sanat ve Çocuk
 17. Pembe Kule Ve Kahverengi Merdiven
 18. Montessori Onluk Sistem Eğitim Araçları
 19. Çocuklarda Düzen Kavramı
 20. Kulplu Silindirler Kombinasyonu
 21. Yaratıcılık Kazandırma
 22. Çocukların Montessori Araçları ile Tanışmasını Sağlama
 23. Birim Ölçüleri
 24. Hiyerarşik Kavramlar
 25. Semboller ve Sayılar
 26. Sayı Tablaları
 27. Üç Ölçülü Küp
 28. Kesirler
 29. Harf Kavramı
 30. Geometrik Araçlar
 31. Akıllı Üçgenler
 32. Renk Kültürü
 33. Simetri Kavramı
 34. Tad Ve koku Kavramları

 

Uzaktan Eğitim Sistemi Kullanımı

 • Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyerlerimize kullanıcı adı ve şifreleri sms ve e-posta yoluyla gönderilecektir.
 • Kullanıcı adı ve şifre ile internet sitemiz üzerinden uzaktan eğitim sistemine giriş yapabilirsiniz.
 • Eğitim Videoları, ders dokümanları ve sınavınız sistemde yüklü bir şekilde olacaktır.
 • Eğitim süresi boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp dersleri izleye bilirsiniz.
 • Eğitim Videolarını tamamladıktan sonra Sınava giriş yapabilirsiniz.
 • Eğitim süresi dolmadan en geç 1 gün önce online sınavınızı gerçekleştirip eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir.
 • Sınavdan başarısız olan kursiyerlerimize ücret almadan tekrar sınava giriş imkanı sunulmaktadır.
 • Sınav da başarılı olan kursiyerlerin Sertifikaları, 1 ay içerisinde belirlemiş oldukları adrese gönderilmektedir.

 

 

Adana Montessori Eğitmen Eğitimine Katılmak İçin,WhatsApp İletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir