fbpx

Montessori Eğitimi Adana Seyhan

montessori egitimi temel uygulamalar

Montessori Eğitimi Adana Seyhan

 

Adana Seyhan Montessori Eğitimi Hakkında

Montessori Eğitimi Adana Seyhan

Katılım Ön Koşulu: Yok
Eğitim Süresi: 1 ay
Eğitime Ulaşım: 7/24 sürekli (Asenkron)
Sertifika Sınav Durumu: Var
Sınav Uygulama Şekli: Uzaktan Eğitim Sistemiyle
Sertifika Sınav Türü: Çoktan Seçmeli Test
Sertifika Sınav Soru Sayısı: 20
Sertifika Sınavı Başarı Puanı: min. 50 puan (10 doğru cevap)
Sertifika Sınav Hakkı: 3
Gönderilecek Belgeler: Sertifika
ÜCRET VE ÖDEME
Eğitim Ücreti: 550 TL (Eğitim, sertifika ve KDV dahildir)
Kargo Bedeli: Ücretli
KDV Bedeli: Eğitim ücretine dahil
Ödeme Seçenekleri: Nakit / Havale / EFT / Bankamatik / Kredi Kartı

Eğitim Saati ve Günleri

Montessori Eğitim Saati: 80 Saat

Montessori Eğitim Günleri/ Saatleri: 7 gün 24 saat internet üzerinde eğitim

Adana Seyhan Montessori Eğitimi

    ‘’Montessori” kelimesini duyduğumuz anda birçoğumuzun zihninde ahşap oyun setleri, yapbozlar, tangram veya benzeri oyun materyalleri canlanıyor olmalı. Zihnimizde canlanan ilk çağrışım “oyun setleri” olsa da montessori eğitimi bu kadar sınırlı bir tanımdan ibaret değildir; çok daha geniş bir tanımı ve savunduğu görüşleri vardır.

     Bilimsel araştırmalara dayanan bu görüşün geçerliliği dünya genelinde kabul görmekle birlikte, 100 yıldan uzun süredir çocuklar üzerinde uygulanmaktadır. Merak ettiniz değil mi? Öyleyse, montessori nedir, hemen inceleyelim.

     Montessori, çocuğun bireysel becerileri ve ilgi alanlarına uygun olacak şekilde, her çocuğun farklı öğrenme hızına sahip olduğunu kabul eden, özgür eğitim bilimidir. İsmini ise yöntemin geliştiricisi olan İtalya’nın ilk kadın doktoru, Pedagog Maria Montessori’den almaktadır.

     İtalya’ nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori (1870-1952) yüzyılın başlarında  her bir çocuğun bireyselliğine azami ölçüde uyan bir pedagoji geliştirir.

Bu, çocuğun bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, bireysel öğrenme hızına ve karakter özelliklerine uygun bir pedagojidir.

1899’da Roma’da zeka geriliği olan tüm çocukların yollandığı yeni orthophrenic okulunda yöneticiliği sırasında zihinsel eksikliğin sıklıkla pedagojik bir problem olduğuna hüküm verir.

Zihinsel engellilerin eğitimi konusunda aradığı bilgileri Itard ve Séguin’in çalışmalarında bulur ve bu yöntemleri temel alarak kendi yöntemini geliştirir. Eğittiği bir grup engelli çocuk devlet yeterlilik sınavlarında normallere yakın bir başarı gösterir.

Herkes bu başarıdan dolayı mutludur, ancak Dr. Montessori bundan o kadar etkilenir ki zekâ seviyeleri normal olan sağlıklı  çocukların nasıl olup da engelli çocuklarla karıştırılacak kadar istikrarsız olabileceklerini anlamaya çalışır.

Maria Montessori 1907 yılında ilk çocukevi “Casa dei Banbini”de engelli olmayan çocuklarla çalışmalarında yaptığı gözlemlerde çocukların nelerden hoşlandıklarını ve nelerden hoşlanmadıklarını saptar.

Maria Montessori çocukların;

ödüllerden
cezalardan
yetişkin tarafından programlanmış eğitimden
oyuncaklardan
şekerlemelerden
öğretmen masasından
toplu derslerden
hoşlanmadıklarını,

özgür seçimden,
hatalarını kendilerinin denetiminden,
hareket etmekten,
sessizlikten,
sosyal ilişkilerini kendileri tarafından kurulmasından,
çevrenin düzenli ve temiz olmasından,
özgür faaliyete dayalı bir disiplinden,
kitapsız okuma ve yazmadan
hoşlandıklarını gözlemledi.

     Bu, başka eğitim sistemleriyle karşılaştırıldığında çocuklara sağlanan olanaklar sayesinde, kendi seçimlerinin eğitimcinin onları isteklendirme sinin yerine geçtiği kendi eylemleri sonucu hataların denetlenebildiği bir eğitim sistemidir.

Adana Seyhan Montessori eğitimi temelde kişiliğin oluşumu üzerinde durmaktadır.

Maria Montessori bunu açıkça şu şekilde ifade etmektedir: “Eğitimde metot değil, insan kişiliği göz önüne alınmalıdır.”

Çocuk, özeldir, tektir.
Kendine has bir varlıktır.
Çocuk etrafındaki maddesel dünyayı absorbe eder, gelecekte yetiştireceği kişi modelini biçimlendirir.
“Çocuk, insanların mimarıdır.” Bu mimarlar farkında olmadan içlerindeki inşa planına uyarak kendi ritimleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeye çalışırlar.
Bu gelişime yetişkinler etki edemezler çünkü onlar inşa planını bilmemektedirler. Ancak, bir yetişkinin zamansız müdahalesi ya bu inşa planını tahrip edebilir ya da yanlış bir yöne yönlendirebilir.
Montessori Eğitiminin temel taşlarından birisi hazırlanmış çevredir. Çocuklar hazırlanmış çevredeki Montessori materyallerinden, bireysel ilgi ve eğilimine göre bağımsız olarak seçim yaparlar.
Montessori okullarında çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde çalışırlar.
Çocuklara istedikleri kadar tekrar etme imkanı sunulur. Erken öğrenen yeni bir çalışmaya geçebilecektir, çünkü öğrenmede herkesin farklı bir ritmi vardır.
Materyallerdeki hata kontrolü çocuğun kendi hatasını bulmasıyla gerçekleşir. Başka birinden uyarıya, onaya ve düzeltmeye gerek kalmaz. Kendi kendisini düzeltmesine olanak sağlar. Böylece yetişkinden bağımsızlaşmak doğal olarak gerçekleşir.
Çocuğun güçlü bir karakterde yetişmesini sağlamak için “bir bakıma fiziksel ve ruhsal bir hijyene” ihtiyaç vardır. Bu durumda yetişkinlerin görevi çocuğun içindeki yeteneği ve gizil gücü uyandırmak ve onları gelişim sürecinde desteklemektir.

     Montessori okullarında çocuklar, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde calışırlar. Dolayısıyla Montessori yönteminin özü, çocuğa önceden hazırlanmış bir çevrede kendi kendini geliştirebileceği şekilde hareket ve faaliyet özgürlüğü tanımayı amaçlayan, kendi kendine oluşan ve gelişen bir yöntem ve sistem anlayışıdır.

     “Çocuğa hazırlanmış bir çevrede, çocuğun kişiliğini oluşturması için özgürlük tanıyan, kişiliğinin gelişim sürecini destekleyen, çocuğun kendi onuru içerisinde bireyselleşmesi ve sosyalleşmesini ciddiye alan, bireye özgü adil bir eğitimdir.

Adana Seyhan Montessori Eğitiminin Amacı

     Montessori eğitimi, Maria Montessori tarafından geliştirilmiş bir eğitim modelidir. Dünyada en iyi eğitim modeli olan ve 100 yılı aşkın süredir uygulanan Montessori eğitimi, son zamanlarda ülkemizde de çok sık duyulmaktadır. Açılan Montessori okulları hızla artmaktadır. Merak duyulup incelemeye başlanıldığında, öğrendikçe öğrenme isteği uyandıran, işte olması gereken zaten bu diye düşündüren ve her çocuğun bu eğitimden faydalanması gerekliliğinde hem fikir olunan bir eğitim yöntemidir. Çocuğun özgürlüğü ve bağımsızlığı, hazırlamış çevresin çocukla uyumu, hayata dair öğretiler, kozmik, matematik, duyusal, dil gibi eğitimlerle çocuğun dünyaya geliş amacındaki yaşamaya hazırlanması sağlanıyor. Ayaklarının üzerinde tek başına durabilen sağlam ve mutlu çocuklar yetiştirmek için Montessori’den destek almanız gerekecektir.

Adana Seyhan Montessori Materyalleri ve Etkinlikleri Nelerdir?

     Bilinçli anne-baba ve eğitmenler, sürekli alternatif montessori etkinlikleri, montessori oyuncakları ve montessori materyalleri araştırıyorlar. Bu konuda o kadar çok alternatif var ki her gün yeni bir etkinlik, yeni bir oyuncak veya yeni bir materyal keşfetmek mümkün. Üstelik 3 yaş, 4 yaş, 5 yaş… 10 yaş ve üstü her çocuk için uygun materyaller var. Ülkemizde genellikle okul öncesi ve ilkokul yaş grubuna yönelik uygulansa da yurtdışında ortaokul ve lise düzeyinde de bu metod tercih edilmektedir.

Asıl önemli olan ise şu:

Sizin istediğiniz veya faydalı gördüğünüz etkinlik değil; seçenekler arasından çocuğunuzun ilgilenmek istediği etkinlik değerlendirilmelidir. Unutmayın: Bu metodun en önemli özelliklerinden biri, çocuğa özgür seçim hakkı tanımaktır.

Bu etkinlikler;

Kesme, katlama, boyama, çizme gibi kağıt-karton üzeri etkinlikler olabilir.
Katamino, hanoi kuleleri, benzeri veya serbest kombinasyonlu ahşap oyuncaklar olabilir.
Halka geçirme, düğümleri çözme, boncuk dizme gibi materyaller olabilir.
Yapboz, huniler, sayı blokları ve benzeri serbest tasarım oyuncakları olabilir.
Evde kendiniz yapabileceğiniz kartlar veya oyun setleri olabilir.
Çeşitli montessori kitapları olabilir.
Mekanik düzenekler olabilir.

Adana Seyhan Montessori Eğitimi Etkinliklerinin Çocuğa Faydaları Neler?

     Bu tür etkinlikler, çocukların zihinsel gelişimini hızlandırıyor ve kendine özgü becerilerini geliştirmelerini sağlıyor. Aynı şekilde ince motor, kaba motor becerilerinin gelişimini sağlıyor. Yetenekleri gelişen çocuklar, kendilerini daha iyi ifade ediyor, kendilerini (potansiyellerini) keşfediyor ve özgüvenleri yüksek oluyor. Aynı zamanda çocuklar, kendi kendini eğitebilme ve geliştirebilme becerileri kazanıyorlar. Zaten montessori etkinliklerinin özünde bu anlayış vardır. Daha birçok faydası olan bu yöntem, çocuğa önceden hazırlanmış çevre ve tanınan özgürlükler ile mümkündür.

Adana Seyhan Montessori Eğitimi ne Kimler Katılabilir ?

Adana Seyhan Montessori Eğitimi ne, Anaokulu Öğretmenleri,
Adana Seyhan Montessori Eğitimi ne Psikologlar, Sosyal Hizmet Uzmanları,
Adana Seyhan Montessori Eğitimi ne Çocuk Gelişimcileri,
Adana Seyhan Montessori Eğitimi ne PDR,
Adana Seyhan Montessori Eğitimi ne Doktorlar,
Adana Seyhan Montessori Eğitimi ne Hemşireler,
Adana Seyhan Montessori Eğitimi ne Sosyologlar,
Adana Seyhan Montessori Eğitimi ne Aile Danışmanları,
Adana Seyhan Montessori Eğitimi ne Öğretmenler
ve iyi bir çocuk yetiştirmek adına Montessori’ ye ilgi duyan herkes eğitime katılabilir.

Adana Seyhan Montessori Eğitmen Eğitimi Modül İçeriği

Montessori Eğitim Felsefesi
Temel Seviye Duyu Araçları
Temel Seviye Matematik Araçları
Temel Seviye Okur Yazarlık Araçları
Temel Seviye Kültür Araçları
Temel Seviye Günlük Yaşam Araçları
Sınıf Yönetimi ve Disiplin
Gözlem ve Değerlendirme
Okul Yönetimi

Adana Seyhan Montessori Eğitmen Eğitimi İçeriği

Montessori Eğitim Pedagojisi
Montessori Tarihçesi
Montessori uygulandığı Sosyal alanlar
Montessori Pedagojisinin Temel Belirleyici Özellikleri
Görelik İlkesi
Fiziksel Görelik
Psikolojik Görelik
Çocukların çocukluk özellikleri
Düzen
Planlama
Öğrenme İştahı
Güven Duyma – Özgüven
Eşit ve Özgür Hissetme – (Karşılılık Kuralı)
Aitlik Duygusu
Bilinçaltı Özellikleri
Buna bağlı araçların özellikleri ve tasarımı

Çağrışım yapma
Montessori Pedagojisinde Eğitici Tutum ve Davranışlar
Montessori Eğitim Araçlarında Öğrenmeyi Destekleyici Özellikler
Sonuç ve Değerlendirme
Yakın Hedefler
Genel Hedefler
Montessori’de Ödül ve Ceza Sistemi

Adana Seyhan Montessori Eğitmen Eğitimi Ders İçeriği

Montessori Nedir ?
Montessori’nin Tarihçesi
Montessori Modeli Eğitim
Öğrenme İştahı
Montessori uygulandığı Sosyal alanlar
Çocuklar Değerlidir
Montesori’nin Etkileri
Değerlilik Duygusu
Montessori Öğretmenliği
Montessori’nin Temel Özellikleri
Görelik
Karar Verme Bilinci
Önyargı
Bilinçaltı
Montessori Araçlarının Etkileri
Sanat ve Çocuk
Pembe Kule Ve Kahverengi Merdiven
Montessori Onluk Sistem Eğitim Araçları
Çocuklarda Düzen Kavramı
Kulplu Silindirler Kombinasyonu
Yaratıcılık Kazandırma
Çocukların Montessori Araçları ile Tanışmasını Sağlama
Birim Ölçüleri
Hiyerarşik Kavramlar
Semboller ve Sayılar
Sayı Tablaları
Üç Ölçülü Küp
Kesirler
Harf Kavramı
Geometrik Araçlar
Akıllı Üçgenler
Renk Kültürü
Simetri Kavramı
Tad Ve koku Kavramları

Uzaktan Eğitim Sistemi Kullanımı

Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyerlerimize kullanıcı adı ve şifreleri sms ve e-posta yoluyla gönderilecektir.
Kullanıcı adı ve şifre ile internet sitemiz üzerinden uzaktan eğitim sistemine giriş yapabilirsiniz.
Eğitim Videoları, ders dokümanları ve sınavınız sistemde yüklü bir şekilde olacaktır.
Eğitim süresi boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp dersleri izleye bilirsiniz.
Eğitim Videolarını tamamladıktan sonra Sınava giriş yapabilirsiniz.
Eğitim süresi dolmadan en geç 1 gün önce online sınavınızı gerçekleştirip eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir.
Sınavdan başarısız olan kursiyerlerimize ücret almadan tekrar sınava giriş imkanı sunulmaktadır.
Sınav da başarılı olan kursiyerlerin Sertifikaları, 1 ay içerisinde belirlemiş oldukları adrese gönderilmektedir.

Adana Seyhan Montessori Eğitmen Eğitimine Katılmak İçin,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir