Bilecik Aile ve Evlilik Terapisi Eğitimi

Bilecik Aile ve Evlilik Terapisi, çiftlerin birbirleriyle olan ilişkilerini, bu ilişki tarzının davranışlara ve ilişkinin kendisine nasıl yansıdığını anlamaya çalışan, aile sistemini bireyler arası ilişkiden ziyade bir bütün olarak gören psikoterapi türüdür. Aile içinde gözlenen çatışmalar, eşler arasında ya da ebeveyn ile çocuklar arasında görülen iletişim zorlukları, çocuklarda davranım problemleri, stres, madde kötüye kullanımı, cinsel işlev bozukluğu, geniş aile sisteminde gözlenen rahatsızlıklar (kronik hastalıklar gibi), cinsel işlev bozuklukları dahil pek çok başlık ilişki ve evlilik terapisinin konusunu oluşturmaktadır.

Bilecik Aile ve Evlilik Terapisi Eğitimi Hakkında

Bilecik Aile ve evlilik terapisi; bireysel psikoterapiden farklı olarak, aile/ilişki dinamiklerine ve bu dinamiklerin psikolojik iyilik hali üzerindeki etkilerine odaklanır. Bilecik’de Aile ve Evlilik Terapisti eşler arasında karşılıklı güven, şeffaflık ilişkisi sağlar ve psikoterapist eşlere eşit mesafede yaklaşır. Koşulsuz olumlu kabul ile eşlerin kendilerini güvenli bir ortamda, yargılanmış hissetmeden açması sağlanır. Aile ve evlilik terapisinde, bireyler değil bireylerin davranışlarının aile sistemini nasıl etkilediği incelenir. Dolayısıyla bir aile üyesini tanılamaktan çok o aile üyesinin diğer bireylerle olan ilişki tarzının aile üzerindeki yansıması ele alınır.

Birey, Aile ve evlilik terapistinden hızlı ve çözüm odaklı müdahalelerde bulunmasını bekler. İletişim sorunları, aile içi çatışma, çocuk ve ebeveynler arası anlaşmazlıklar, kaygı ve depresyon gibi ailenin işlevselliğini bozan pek çok konu terapist tarafından ele alınır. Eşlerin ve aileyi oluşturan bireylerin bu gibi durumlarda çatışma çözümüyle ilgili becerilerini güçlendirmesini sağlar.

Aile terapisinde; kendi duygu, düşünce, davranışlarını ve ilişkiye yansıyan kısımlarını anladıkça eşlerin iletişim becerileri güçlenmektedir. Çiftler, ilişki içindeki stresi daha iyi yönetebilmekte ve çatışma durumunda daha etkili baş etme yolları geliştirebilmektedir.

Yaşam boyu gelişim çerçevesinden bakıldığında evlilikle birlikte insan hayatında süregelen pek çok gelişim evresi söz konusudur. Bilecik’de Aile terapistleri;

  • Evlilik öncesi hazırlık dönemi,
  • Yeni evli çift dönemi,
  • Küçük çocuklu aile dönemi,
  • Ergen çocuklu aile dönemi,
  • Orta yaş dönemi,
  • Çocukların evden ayrıldıkları dönem ve evlilikte yaşlılık dönemi.

Her bir evrenin gerektirdiği hazırlık ve sorumluluğun yanı sıra bu evreler arası geçiş aşamasında ortaya çıkan problemleri Bilecik’de Aile ve evlilik terapistlerinin dokunuşlarıyla ortadan kaldırmak mümkündür.

Bilecik’de Aile ve Evlilik Terapisine katılan bireyler kendi kök ailelerinden getirdiği inanç, değer, mesafe, sınırlar doğrultusunda esneme ve uyum sağlama becerilerini geliştirirler. Bireyler kendi kök ailelerinden alışkın oldukları düzeni sürdürmeye çalışırken bu geçiş sürecinde zorlanabilir. Bu geçiş süreci farklı çatışmaları da beraberinde getirebilir. Aile ve evlilik terapisi, bu gibi çatışma durumlarında, bireylerin kendi ilişki örüntülerini ve kök aile sistemindeki bu durumun eşler arası ilişkiye nasıl yansıdığını fark etmelerini sağlar.

Bilecik’de Aile ve evlilik terapisti, tüm bu gelişimler ışığında, çiftler arasında ilişki sırasında veya evlilik sürecinde yaşanan sorunlara kapsamlı bir perspektiften bakarak eşlerin ihtiyacına yönelik çözümler üretmeye çalışırlar.

 

Bilecik Aile Evlilik Terapisi Eğitimini İncelemek için Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code