fbpx

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Aşamaları

çocuk gelişimi eğitimi sertifikası

     İnsan gelişimi, anne karnından başlayarak yaşamın son bulmasına dek devam eden bir süreçtir. Gelişim dönemler de, yaşlara göre gelişim farklılık göstermektedir. Şimdi Sizlere Genel olarak doğumdan sonra hangi süreçlerden geçtiğimizi aşama aşama anlatmaya çalışacağız. Biz bu süreci 4 başlıkta incelemek istiyoruz. 0-2 yaş bebeklik, 3-6 yaş çocukluk (oyun), ilkokul yıllarını kapsayan 7-11 yaş yine çocukluk, 12-18 yaş ergenlik dönemi.

Çocuk Gelişimi Eğitimi, Bebeklik Dönemi (0-2 Yaş)

    Bebeklik dönemi, çocukların en hızlı büyüyüp geliştikleri dönem olduğu için, sağlık anlamında en çok dikkat etmemiz gereken dönem olarak kabul edilir. Çünkü bu dönemde, kas ve kemik gelişimlerin den tutun da, kendi başlarına hareket edebilme ve yürüme becerilerine öğrenmek zorunda olduğu dönemdir. Bu süreçte, gelişmenin yanı sıra hayatı da keşfetmeye başlayacaklardır. Sonra ergenlik dönemine kadar gelişme belirli bir hızda devam edecektir.

    Fiziksel gelişim ile beraber, bebeklerimiz dünyaya gelir gelmez zihinsel ve ruhsal olarak da gelişmeye başlar. Bu dönemde beyin, gördüğü, duyduğu, yediği, kokladığı her şeyi kayıt edecektir. Doğuşta sadece göz teması ile iletişim kuran bebeklerimiz, algılama ile başlayan dil ve çene gelişimi ile küçük cümleler kurmaya başlayacaktır. Bebeklerimiz, bu yaş aralığında doğru fiziksel gelişimi ile beraber hareketlerini de yavaş yavaş hâkim olmaya başlayacaktır. Yetişkinlerin gösterdiği ilgi, oynamak için kullandığı oyuncaklar, çocuğun zihinsel gelişimini de büyük ölçüde etkileyecektir. Aslında yetişkinlere en büyük görev bu dönem de düşmektedir.

Çocuk Gelişimi Eğitimi, Oyun Dönemi (3-6 Yaş)

    Okul öncesi yıllarını içine alan oyun dönemi; çevresinde ki kişiler ve oyuncaklar ile oynayarak hayatı tecrübe ettiği, tecrübelerini harekete geçirdiği dönemdir. Bu dönemde, Vücudunu etkili bir şekilde kullanmayı öğrenirler. Bedenini kullanırken de kendini tanımaya başlamış olur aslında. Bu süreçte oyunlar ile beraber bazı kuralları da öğrenmeye başlarlar. Bu süreçte öğrendiği kurallar, oyunlar ve tecrübeler, okul dönemin de kendi ilişkilerini yönetme de, kendini ifade etmede işlerini kolaylaştıracaktır. 

    Oyun dönemin, de bedensel gelişim de devam edeceği için yapmak istediği hareketler de artış olacak, örneğin koşma, çekme, itme gibi, ancak denge de durma gibi konularda güçlük çekerek onları tecrübe etmeye başlayacaktır. Çok fazla sorular sormaya başlayacak, her şeyi hızlı bir şekilde öğrenmeye başlayacaktır. Artık kılık kıyafet onlar için daha fazla önemli olmaya başlayacak, cinsiyet kavramı yavaş yavaş oturmaya başlayacaktır. Özellikle kızlar annesini, erkekler babasını rol model almaya başladığı dönem bu dönemdir.

Çocuk Gelişimi Eğitimi, Okul Dönemi (7-11 Yaş)

    Artık bebek demiyoruz 🙂 Çocuklarımız, artık anne ve babadan ayrı hareket etmeye başladığı, bu süreçte öğrendiklerini kendince tecrübeye etmeye çalıştığı, ve en önemlisi artık ergen olmaya başladığı dönemdir. Bu dönem de öğretmenleri ile birlikte anne-baba larında çok dikkat etmesi ve takip etmesi gereken dönemdir. Çünkü Çocuklarımız bu dönemde, Mantıklı düşünmeye başlar, ifade ve konuşma becerileri artar, bişsel becerileri artar, fiziksel gelişim biraz yavaşlar, benlik kavramı oluşur ve benlik yapısı gelişir ve artık daha fazla güçlenmeye başlar.

    Kendini ifade etme de kısıtlı kaldığı okuma ve yazma becerileri gelişir, daha önce içinden çıkmakta zorlandığı karışık olaylardan daha hızlı sıyrılır, yaşam ile ilgili görüş bildirmeye başlar. Çünkü bu süreçte zihinsel gelişim ile birlikte konuşma yeteneği ve kelime haznesi de kendine yetecek kadar artmış olur. Ayrıca arkadaş ve öğretmen kavramı oturmaya başlar ve onlar için çok büyük bir önem kazanmaya başlar. Kız çocuklarının gelişimi biraz hızlanır, cinsiyet özelliklerinin geliştiği görülür. Erkek çocuklar özellikle 10 yaşına kadar daha iri bir bedene sahipken 10 yaşların dan sonra kızlara göre daha küçük görünebilirler. 

Çocuk Gelişimi Eğitimi, Ergenlik Dönemi (12-18 yaş)

    Ergenlik dönemi, yoğunlukla bedensel değişikliklerin yaşandığı bir dönem olmakla birlikte, artık yetişkin vücut yapısına yaklaşmaya başlayacaktır. Bu dönem en sağlıklı oldukları dönemdir, ancak odak noktalarının değiştiği, sakarlıkların başladığı, sivilcelerin çıktığı dönemdir. Bu dönemde, fiziksel değişimi hızlanmış,üreme olgunluğu oluşmaya başlamış, ben merkezcilik başlamış, soyut düşünerek artık bilimsel sorgulama başlamış ve mantık çerçevesinde hareket etme önem kazanmıştır. ışlarda sürdürür.

    Ergenlik dönemi, biraz karmaşık bir dönem olduğu için, kişiler arası ilişkiler değişir, cinsiyet arası ilişkiler anlam kazanmaya başlamıştır. Çünkü artık çocuk değillerdir ve toplumda bu şekilde görmeye başlamıştır. Sosyal çevresi ile olan ilişkiler artmaya başlayınca, anne ve baba ilişkilerinde azalma olabilir, bu çocuğun dış dünya ile ilk sınav vermeye başlamasıdır. Bu dönemde hayat ta onun için nelerin önemli olacağından tutun, hobilerin, fobilerin hatta mesleğinin bile kararını verebileceği dönemdir. 

    Kısacası zor, meşakkatli ve yine çok önemli bir dönemdir. Çocuk Gelişimi Eğitimi alarak Çocuk Gelişimi Uzmanı olmak işte bu yüzden hiç kolay değildir. Bizler Koç Net Akademi olarak sadece sizlere Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sertifikası vermiyoruz, bu süreçte sizlerin yeterli farkında lığa sahip olmanız için sürekli kendimizi ve eğitimlerimizi güncelliyor uz.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sertifika Programı ile keyifli eğitimler dileriz. 

Eğitimi Hemen Satın Almak İçin Lütfen Linke Tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir