PİLATES EĞİTİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

blank

PİLATES NEDİR ?

Pilates’in, 100 yıllık bir geçmişi olan asıl amacı kontroloji metoduyla zihin ve beden bütünlüğünü öngören, denge, nefes ve hareket sistemlerinin, eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kasları güçlendirmeye, esnetmeye ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesine yardımcı olan bir egzersiz sistemidir.

PİLATES EĞİTMENİN GÖREV TANIMI

Spor salonlarında veya özel pilates salonlarında kişilerin fiziksel yapısına göre, hazırladığı programlar doğrultusunda, vücutlarını daha verimli hale getirmek için sistematik olarak çalışmalarını sağlayan, aletli veya aletsiz pilates egzersizlerinin nasıl uygulanacağına dair bilgiler vererek onları kontrol eden nitelikli kişidir.

İYİ BİR PİLATES EĞİTMENİ OLMANIZ İÇİN GEREKLİ OLAN ETKENLER

Hem pilates eğitmenlerinin hem de pilates uygulayıcılarının üzerinde anlaştıkları bir nokta, öğrenci ve eğitmen arasındaki iletişimin güçlü olması gerektiğidir. Ancak öğrenciden öğrenciye değişmek şartıyla, bazı çalıştırıcıları diğerlerinden ayıran ve tercih edilmesine neden olan bir takım sebepler vardır. Peki, bir pilates eğitmeni neden diğerlerinden daha fazla tercih edilir? Ya da bir öğretmen, neden diğerlerinden çok daha kısa süre için deneyim sahibi iken, çok daha tecrübeli hocalardan daha fazla ilgi görmektedir? Bu gibi sorular için oraya atılan birkaç madde, sizin için en doğru pilates eğitmenini tercih etmeniz için faydalı olabilir.

Güven: Her pilates gönüllüsü, nihai amacın ne olduğunu çok fazla umursamadan; kendilerine en kısa, güvenli, etkili ve akılcı yoldan rehberlik edebileceklerini inandıkları kişilerle çalışmayı tercih eder. Öğrenciler, bir sakatlığın rehabilitasyon süreci, doğum sonrası toparlanma ya da tamamen kişisel hevese bağlı bir pilates eğitiminde, eğitmenlerinin kendilerini istedikleri noktaya bir adım daha fazla yaklaştırmış olmasını beklemektedirler.

Hoşgörü: Bir eğitmenin tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden birisi de şefkatli ve ilgili yaklaşımı olarak gösterilebilir. Hoşgörü sahibi bir eğitmen, müşterilerinin isteklerini ve aslında tam olarak ne istediklerini bilir ve onlara anlayışla yaklaşır. Bir öğrencinin hareketler üzerindeki fiziksel kapasitesini algılayarak, dersten derse değişim gösterebilecek bedensel, ruhsal ve zihinsel durumunu göz önünde bulundurarak çalışmalarını yönlendirir.

PİLATES EĞİTMENİN GÖREV VE İŞLEM BASAMAKLARI

Pilates Eğitmeni işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, üyelerin sağlık durumlarına göre amaçlanan hedeflere yönelik pilates ile ilgili araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak görev almaktadır.

PİLATES EĞİTİMİNİN FAYDALARI

Pilates eğitimi, ‘’iskelet’’ gücünü, duruşunu ve hareket ile solunum koordinasyonunu vurgulayarak genel vücut esnekliğini geliştirmeye niyetli. Pilates, iskelet kasları yaralanmalarından sonra artmış iyileşme dönemi periyodunda rehabilistasyonda erken hareketi sağladı. Avukatlar, egzersizlerin dinç bir çalışma ile becerikli atletlere meydan okumak veya rehabilitasyon için gerginlik eğitimini sağlamaya adapte olabileceğini rapor ettiler. Stott Pilates, fazla hazırlık egzersizi  ve değişiklik ile  güvenliği geliştirme ve doğal omurga pozisyonunu elde etme umudu içinde orijinal programı değiştirdi. Pilates egzersizleri potansiyel olarak erken yorgunluk, azalmış sabitlik ve elde edilememiş yenilenmeye izin verecek gereksiz kas güçlendirmesini minimuma düşürecek pozisyondalarsa katılımcıları koymak için tasarlanmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir